úspěch první geocashe

 

První schránka jednoty Liberec v rámci mezinárodní hry Geocaching vznikla v srpnu 2010. Tuto schránku založili nejmladší členové jednoty, kteří se dobrovolně přihlásili k tomuto novému projektu Československé obce legionářské. Výběr místa trval dlouho, přestože je v našem kraji nespočetně míst, které mají co dočinění s naší novodobou historií, avšak veřejností jsou pozapomenuty. Nakonec bylo vybráno významné místo v bývalém vojenském prostoru Ralsko, které je v posledních letech stále více navštěvováno, zvláště jde o tuzemské turisty. Schránka byla uložena k památníku hrdiny SSSR generálmajora Antonína Sochora, který zde v roce 1950 zemřel při dopravní nehodě. Dodnes se vedou spory, zda-li bylo toto dopravní neštěstí účelově připraveno či nikoliv. To však naše "keška" neřeší. Od srpna 2010 se  mnozí turisté, kteří vetšinou u památníku zastavují kvůli občerstvení, mohou dozvědět něco o historii tohoto místa a také tohoto hrdiny, který bojoval na Československo během druhé světové války.

Hned během instalování schránky u památníku jsme se přesvědčili o tom, jak je dobré, aby zde takováto schránka byla a sloužila k všeobecné osvětě. Tento názor v nás upevnila příhoda, kdy kolem projížděla skupinka cyklistů. Nejmladší z nich se při krátké zastávce okamžitě zajímal o památník a vojáka, který je na něm vyobrazen. Místo toho, aby se od svých rodičů dozvěděl, že je to jeden z československých hrdinů druhé světové války a zárověň hrdina SSSR. Bylo mu jeho matkou řečeno toto: "To je nějakej komunistickej generál Rusáků, co tady byli." Víc jsme už slyšet ani nepotřebovali...

Po úspěšné instalaci schránky a aktivaci na internetových stránkách www.geocaching.com se může veřejnost seznámit s osudem generála Sochora nejen přímo u památníku, ale také na výše zmíněných stránkách nebo našem webu. Od srpna 2010 do 15. ledna 2012 byla schránka úspěšně odlovena ve 241 případech, přičemž ve více případech šlo o skupiny lidí. Mnoho z nich nám na stránkách "kešky" děkuje za nové informace, a také přiznává, že do této doby nevěděli, kdo to generál Sochor byl. Zde je několik ukázek:

"Jinak díky a Gen.Sochor patrí do naší historie"

"Jedna z tech lehcích v ten den, zajímavá osobnost ten generál Sochor. Díky."

"Mojí maminku moc potešila vytištená slova písnicky Katuša, zazpívala nám ji jak rusky, tak cesky. (Rusky se prý zpívá lépe :D ). Máme to vyfocené, takže si maminka muže zpívat i doma, díky ;)"

"Krasny pamatnik, ke kteremu jsem od kolegy dostal naprosto kompletni a vycerpavajici vyklad."

"Zajimave cteni a je videt co vsechno se muze stat..."

"diky za kes, diky ni jsem se konecne dozvedela, kdo byl general sochor a hlavne, ze to byl opravdu hrdina a ne partyzan, jak jsme se o nem ucili :-("

"Díky za kešu a pripomenutí slavné historie A. Sochora."

 

Minulý rok byl pro památník po dlouhé době přelomový. Při naší cestě k památníku a uložení nové schránky jsme zjistili, že neznámý vandal poškodil památník a poničil desku generála Sochora. Bohužel se stále najdou idioti, kteří si neváží toho, co jejich předci vybudovali. O to větší radost jsme měli, když byl památník po dlouhé době opraven a  byla nainstalována nová deska generála Sochora - viz foto. Snad tato deska vydrží po dlouhou dobu...

Jan Hnělička

 

Kontakt

csol-liberec

csol.liberec@email.cz

Jednota ČsOL - Liberec Stanislav Hnělička Předseda Liberec Frimlova 334/1 , 460 05 Liberec 5

mob. 721469912

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode