Jaroslav Novák

 

Poslení pocta plk. let. Jaroslavu Novákovi

Dne 7.10.2011 ukončil svou životní pouť statečný voják, letec a úspěšný fotograf plk. let. Jaroslav Novák, žijící v Austrálii.

Bratr Jaroslav Novák, se jako student pražské techniky účastnil studentských bouří v roce 1939, po nichž se rozhodl opustit naší zem a postavit se nacistům tváří tvář. Útěk nebyl jednoduchý, zima, vysílení a neznámo přineslo mnoho problémů, které ho mnohdy málem stáli život. Vytrval však. Na Slovensko-maďarské hranici byl chycen, na Slovensku odsouzen, ale před vydáním gestapu se mu podařilo uniknout.

Přes Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko, Libanon se dostává do Bejrútu, kde podepisuje závazek cizinecké legii. Ve Francii dostává rychlý výcvik a je poslán se spojovací rotou bránit Paříž. Statečně bojuje na Marně, Seině, Loiře a dalších místech. Německé jednotky se nezadržitelně sunuly vpřed a Čechoslováci do posledních chvil držící své pozice museli ustupovat též, aby nebyli obklíčeni. Záplavou uprchlíků, hořícími vesnicemi, kolem lidí umírajících na cestách… Francie požádala o příměří.

Francouzi si mohli oddechnout, Čechoslovákům jako občanům Protektorátu však nezbývalo, než dále ustupovat a pokusit se z Francie uprchnout. Skupina, ve které Jaroslav sloužil se postupně dostala až do malého přístavního města Sète. Po delším vyjednávání se nalodili na egyptskou loď Rod el Farag, na jejíž palubě jako poslední odpluli směrem k anglickým břehům…

V Británii je poprvé povýšen 28.10.1940 a poslán do důstojnického kurzu, dostává nabídku pro speciální výcvik, ale Jaroslav chce k letectvu. Po tvrdém výcviku se stává navigátorem slavné 311. čs. bombardovací perutě. S jeho talismanem Bobbym nalétá u perutě 47 nebezpečných pobřežních hlídek a útoků na námořní cíle nepřítele. Po odlétání operační túry je přemístěn k dopravnímu letectvu a léta s VIP pasažéry do Indie. Jen málo našich letců se může pochlubit takovou bilancí...

Po skončení války držitel 3 válečných křížů, medaile za chrabrost a dalších československých i spojeneckých vyznamenání pomáhá obnovit dopravní spojení republiky. Avšak poměry v naší mírové armádě jsou dosti odlišné, prožívá roly „zápaďáka“ již od podzimu 1945. Po opakovaných problémech s velením a šikanou opouští své milované letectvo.

Rozhodne se opustit republiku. Jako obchodní zástupce působí v Jihoafrické republice. V roce 1951 se přesune do Austrálie, která se stává jeho domovem. V Austrálii nejprve pracoval v obchodě s fotografickými potřebami v Sydney. Časem převzal místo obchodního ředitele v Newcastlu. Zde také získal australské občanství. Fotografování a práci s fotografií doslova propadl, dosáhl i velice zajímavých úspěchů. Stal se členem APS (Australian Photographic Society), byl členem několika výborů a jezdil po okolí jako rozhodčí ve fotografických soutěžích, dával přednášky o fotografii a fotografování ve veřejných klubech a organizacích. Za svoji práci získal postupně nejvyšší ocenění Mezinárodní fotografické federace (FIAP -Fédération Internationale de l’Art Photographique), jednalo se o AFIAP (zasloužilý umělec neboli Artist FIAP) a ESFIAP (za životní službu-Excelent Service FIAP).

Druhým velkým koníčkem se stalo Jaroslavu Novákovi opět létání. Nestydím se říci, že Jaroslav měl prolétaný australský kontinent jako málokterý Australan. Stručně řečeno, Jaroslav byl letec tělem i duší…

Pokud mu zdraví dovolilo, účastníl se seminářů a předával dál odkaz boje za svobodu světa mladší generaci. Jaroslav byl letos navržen městem Benátky nad Jizerou s podporou ČsOL jednotou Liberec a plk. Stanislavem Hněličkou na státní vyznamenání. Doufejme, že i přes tuto tragickou událost návrh bude úspěšný.

V nejbližší době, též vyjde kniha „Přisolíme si!“, jež pojednává o Jaroslavově dobrodružném životě. Bohužel, ač se na ní velmi těšil osud mu nedovolil radovat se z ní. Co dodat? Opustil nás náš nejlepší kamarád, za kterého není a nebude náhrada. Zůstane však v našich vzpomínkách navěky. Čest jeho velké památce!


 

Jan a Milan Votavovi

 

Poslední sbohem proběhne v úterý 11.10.2011 v Broadmeadow (Newcastle) Austrálie, od 11,30

Fotogalerie: Jaroslav Novák

Kontakt

csol-liberec

csol.liberec@email.cz

Jednota ČsOL - Liberec Stanislav Hnělička Předseda Liberec Frimlova 334/1 , 460 05 Liberec 5

mob. 721469912

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode