ČsOL geocache

 

Historicky první založená keš jednoty Liberec byla umístěna k významnému místu u Stráže pod Ralskem a to k vojenskému památníku generála Antonína Sochora, který na tomto místě tragicky zahynul.  

Památník generála Antonína Sochora


Generál Antonín Sochor se narodil v hornickém mestecku Lohberg, kde jeho otec pracoval na šachte. Když ten byl pak po vypuknutí První svetové války povolán na italskou frontu, vrátila se jeho manželka s detmi do severoceského Duchcova k rodicum. Behem mobilizace Antonín Sochor sloužil na Slovensku a i poté zustal v armáde jako délesloužící. Po vzniku Protektorátu se vrátil do Duchcova, tam však byl po konfliktu s Henleinovci zatcen a v kvetnu 1939 internován v pracovním tábore Bitterfeld u Lipska. V továrne, kde pracoval, se mu podarilo provést nekolik sabotáží. Aby se pak dostal pryc z pracovního tábora a tak i mimo podezrení, zažádal o vstup do nemeckého Wehrmachtu a jakožto nemecký rodák, navíc bydlištem v Sudetech, byl odveden. Dostal krátkou dovolenou na vyrízení náležitostí a odjel do Duchcova, odkud se mu, i pres dohled Gestapa, podarilo odejít do polského exilu.
Jako príslušník Cs. legionu v Polsku, pozdeji s cs. vojenskou jednotkou v SSSR prošel bojovou cestou od Sokolova do Prahy. V cele svých samopalníku se mnohokrát vyznamenal v bojích na sovetsko-nemecké fronte. Za hrdinství a statecnost v bojích o hlavní mesto Ukrajiny Kyjev byl jmenován hrdinou SSSR a byl mu udelen Rád Lenina. Jeho hrdinství bylo oceneno dalšími ceskoslovenskými, sovetskými, polskými, rumunskými a jugoslávskými rády a medailemi. Mimo jiné byl nositelem 5 Cs. válecných krížu 1939. Po osvobození republiky se stal dustojníkem z povolání. Od podzimu 1948 se podílel jako velitel na výcvikku brigád židovských dobrovolníku Haganah na území CSR i Izraele. Pozdeji byl profesorem Pechotního vojenského ucilište v Milovicích a povýšen do hodnosti podplukovníka. Zemrel pri autonehode ehem vojenského cvicení v noci z 15. na 16. srpna 1950 ve vojenském prostoru Ralsko. Dne 6. ríjna 1950 byl jmenován do hodnosti generálmajora in memoriam.

N 50° 40.461 E 014° 50.853

Fotogalerie: ČsOL geocache

Kontakt

csol-liberec

csol.liberec@email.cz

Jednota ČsOL - Liberec Stanislav Hnělička Předseda Liberec Frimlova 334/1 , 460 05 Liberec 5

mob. 721469912

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode