Sokolovo a Jaslo

 

Dne 18. února se na Ministerstvu obrany ČR v Praze uskutečnilo slavnostní setkání válečných veteránů z východní fronty k 68. výročí bojů o Sokolovo a      66. výročí slavné Jaselské operace. Spolu s devíti přímými účastníky těchto, pro československé vojáky významných bitev 2. světové války, se slavnostního setkání zúčastnilo více než padesát druhoválečných veteránů a 45 studentů ze Střední vojenské školy v Moravské Třebové. Za Jednotu Liberec byl přítomen br. nadporučík Olah, který byl v letech 1944-45 členem 1. armádního sboru v SSSR. Slavnostnímu setkání byl přítomen i předseda senátu ČR Milan Štěch, který uvedl, že je neustále potřebné si tyto události připomínat. Zvláště měl na mysli mladou generaci.

 

V Sokolovu se 8. března 1943 odehrálo první velké střetnutí vojáků 1. československého samostatného praporu s nepřátelskými tanky. Čechoslováci zde bez ohledu na vlastní ztráty a zuřivý nápor nacistů splnili svůj bojový úkol a nedovolili nenáviděnému nepříteli přechod přes strategicky důležitou řeku Mžu.

O necelé dva roky později, v lednu 1945, se Zakarpatské operace tehdejší Rudé armády zúčastnilo v prostoru polského městečka Jasla téměř kompletní dělostřelectvo 1. československého armádního sboru v Sovětském svazu. To představovalo pět dělostřeleckých pluků, 2500 československých vojáků a důstojníků, devadesát děl a minometů ráže nad 76 mm a dokonce i pět tanků a dvě samohybky, které zbyly po Dukelské operaci.

Dělostřelci prokázali svou odvahu a houževnatost i zvládnutím bezpočtu nelehkých přesunů téměř neschůdným terénem. Na vrcholu operace byla 15. ledna v ranních hodinách provedena mohutná 105 minut trvající dělostřelecká příprava, kdy přesně na nepřátelské pozice byly vypáleny tisíce granátů.

„Byli jsme národními mstiteli, kteří si dobře pamatovali jaké utrpení způsobili nacisté miliónům nevinných lidí. Proto mnozí z nás psali na bojovou techniku, na tanky a děla, ale i na samotné dělostřelecké granáty, nápisy – Za Lidice, Za Ležáky apod.,“ uvedl ve vzpomínkách přímý účastník bitvy u Jasla generál Miroslav Masopust.

 

J.H.

Fotogalerie: Sokolovo a Jaslo

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode