čestné občanství Hnělička

 

Dne 27. října se v obřadní síni liberecké radnice konalo slavnostní zasedání zastupitelstva města Liberec, při kterém bylo uděleno čestné občanství libereckému rodákovi plukovníku Stanislavu Hněličkovi za jeho celoživotní přínos pro toto město. Medailonek o jeho životě přednesl iniciátor tohoto ocenění liberecký zastupitel Ladislav Dušek. Dekret čestného občanství předala liberecká primátorka Martina Rosenbergová společně s jejím náměstkem Jiřím Šolcem. Poté se plukovník Hnělička zapsal do liberecké kroniky.

Po slavnostním předání se ujal slova i plukovník Hnělička, který ve svém projevu zmínil fakt, že ačkoliv procestoval mnoho koutů celého světa, vždy považoval město Liberec za nejkrásnější místo. Dále pak vyjádřil přání, aby se lidé mírnili ve své hamižnosti.

 

 životopis plukovníka Stanislava Hněličky 

Plukovník ve výslužbě Stanislav Hnělička (12. února 1922) se narodil v Liberci. V r. 1941 se stal vojákem 11. pěšího praporu - Východního, československé zahraniční armády, která se formovala na Středním východě. Zúčastnil se bojů v Libanonu a Sýrii, později pod velením generála Klapálka bojoval u Tobruku. Po skončení bojů u Tobrúku byl převelen do Británie, kde byl zařazen do nově formované obrněné brigády se kterou se po vylodění v Normandii zúčastnil bojů u Dunkerque a v západní Belgii s 2. tankovým sborem.Po únoru 1948 byl perzekvován a vězněn, dnes se aktivně zapojuje do práce Československé obce legionářské.

Jeho hrdinství bylo oceněno nejen polským a dvěma československými válečnými kříži, ale také v r. 2005 francouzským Řádem čestné legie.  V roce 2007 udělil prezident republiky Stanislavu Hněličkovi Řád Bílého lva.

 

Fotogalerie: čestné občanství Hnělička

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode